bijschaduwverduistering 21 februari 2027

Hoe laat is het?

Op 21 februari 2027 is er een bijschaduwverduistering.

  • Begin22:12 uur (20 februari)
  • Diepste punt00:13 uur
  • Einde02:14 uur
  • Duur4 uur en 1 minuut

Deze tijden gelden overal in Nederland. Dat klinkt gek, want vanuit Maastricht kijk je onder een andere hoek dan vanuit Groningen. Maar wat er gebeurt is niet die hoek: het is de schaduw van de aarde die over de maan schuift, en dat gebeurt maar één keer. Iedereen die de maan op dat moment boven de horizon heeft, ziet het tegelijk.

Wat per plaats wél verschilt, is hoe hoog de maan staat. Tussen Groningen en Maastricht scheelt dat hooguit twee en een halve graad – een stuk of vijf maanbreedtes. Aan de tijden verandert dat niets.

Bij een zonsverduistering ligt dat anders. Daar trekt de schaduw van de maan als een smalle streep over de aarde, en dan maakt het juist wél uit waar je staat: begintijd en bedekking verschillen dan per stad.

Wat is er in Nederland te zien?

Het hele verloop is hier te volgen: de maan staat van begin tot eind boven de horizon.

Op het diepste punt staat de maan ongeveer 48 graden boven de horizon, tussen het zuidoosten en het zuiden.

Je hebt er geen verrekijker of oogbescherming voor nodig – anders dan bij een zonsverduistering is een maansverduistering veilig om zomaar naar te kijken.

Hoe diep is de verduistering?

De maan gaat alleen door de bijschaduw, de lichte buitenrand. Ze komt de kernschaduw niet in. Met het blote oog is daar weinig van te merken: de maan is hooguit een tikje grauwer aan één kant. Wie er niet op let, ziet er niets van.

De informatie op Datum.nl is met zorg samengesteld en dient uitsluitend ter algemene informatie. Aan de gegevens kunnen geen rechten worden ontleend en Datum.nl aanvaardt geen aansprakelijkheid voor onvolledigheden of onjuistheden. Zie de disclaimer voor de volledige voorwaarden.

Eclipse Predictions by Fred Espenak, NASA/GSFC. De omrekening naar Nederlandse tijd en de zichtbaarheid vanuit Nederland zijn door ons berekend. NASA is niet betrokken bij deze website.